Fokus: forskning i socialtjänsten med tema praktiknära forskning & forskningsnära praktik

Den 5 februari går forskarskolans första årliga konferens av stapeln på Grand Hotel i Lund. Denna gång med temat praktiknära forskning & forskningsnära praktik.

I mitten på december kommer programmet att presenteras – men anmäl gärna ditt intresse för att delta redan nu, eller absolut senast den 30/12. Konferensen har begränsat antal platser och platsbekräftelse skickas ut strax efter årsskiftet.

Anmälan sker här.

Forskarskolans syfte är delvis att verka som ett nav för utveckling och spridning av tvärvetenskaplig välfärdsforskning i Sverige, med stark anknytning till akademin och den intresserade publiken.

 En del i att tillgängliggöra den kunskap som forskarskolan kommer att producera är att arrangera en årlig nationell konferens för socialtjänsten och andra organisationer som verkar inom området. Under konferensen ska forskarskolans doktorander presentera sina resultat tillsammans med inbjudna talare som presenterar och diskuterar olika områden och perspektiv på socialt arbete.

Fokus: forskning i socialtjänsten med tema praktiknära forskning & forskningsnära praktik

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *