Forskarskolans helt nya hemsida har lanserats!

Välkommen hit! Här samlas information om hela forskarskolans verksamhet på ett och samma ställe. Hemsidan bygger på kontinuerliga uppdateringar i form av nyheter och aktiviteter samt bred information för dem som är intresserade av att veta mer om forskarskolan och de möjligheter som ges inom ramarna för denna. 

I nuläget arbetar forskarskolan mycket med information och rekrytering av sökande till de två kommande antagningarna till forskarskolan 2020 och 2021. Detta innebär att informationen på hemsidan just nu främst riktas till personer inom socialtjänsten som är intresserade av att studera vidare samt deras arbetsgivare.

Så småningom, när forskarskolans antagna doktorander börjar forska och producera kunskap om socialt arbete kommer denna kunskap att tillgängliggöras på hemsidan, för att på så sätt kunna sprida kompetensen brett inom socialtjänsten och till samhället. Detta betyder att hemsidan är levande och kommer att förändras i takt med forskarskolan.

På forskarskolans hemsida finns bland annat:

Svar på vanliga frågor som rör forskarskolan

Presentation av och kontaktuppgifter till forskarskolans ambassadörer

En kalender där forskarskolans interna verksamhet och externa aktiviteter presenteras

Forskarskolans helt nya hemsida har lanserats!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *